ادبیات آیینی - اخبار

 
سنگری مطرح کرد:
پرداختن به موضوعات روز موجب کمرنگ‌شدن ستایش اهل‌بیت(ع) نشود

پژوهشگر حوزه اشعار آیینی گفت: افق «شعر هیات» معمولا فروتر از شعر آیینی است چون اینجا مخاطب عام وجود دارد و باید شعر و محتوای آن به تناسب آنها باشد.
۱۳۹۶/۷/۳ ,  ۲۰:۲۴
سعید تشکری:
ادبیات رضوی وقتی زنده می‌شود که معاصر سازی شود

سعید تشکری می‌گوید‌:‌ ادبیات رضوی وقتی زنده می‌شود که معاصرسازی شود، اگر به سراغ آموزه‌های دینی می‌رویم‌، قابلیت این را دارند که شناور باشند، به عبارت دیگر گستردگی آموزه‌های دینی آلترناتیو است.
۱۳۹۶/۵/۱۴ ,  ۱۳:۳۰

چرخه وارونه و معیوب تولید شعر آیینی

به جای آن که مداح برای گرفتن شعر خوب به شاعر مراجعه کند، شاعر به سفارش مداح شعر کوچه - بازاری می‌گوید تا شعرش توسط مداح خوانده شود! و این یعنی چرخه معیوب.
۱۳۹۶/۳/۲۹ ,  ۰:۸
پاسداشت پدر معنوی شاعران و مداحان آئینی
تا نَفَس داشت ذاکر حق بود

سخن از رئیس و پدر معنوی شاعران و مداحان آئینی کشور است؛ شخصیتی که این روزها؛ دومین سالگرد رحلت اوست.
۱۳۹۶/۱/۲۱ ,  ۱۱:۳
گشت و گذار سایبری؛
شاعر آئینی کشور غزل خداحافظی را سرود

احمد عزیزی شاعر نام‌آشنای کشورمان بعد از تحمل سال‌ها بیماری و در شرایطی که 9 سال را در بیمارستان امام رضا(ع) کرمانشاه، بستری بود، دارفانی را وداع گفت.
۱۳۹۵/۱۲/۱۸ ,  ۰:۵۷

مرحوم آهی معتقد بود که شعر آئینی باید مطابق قرآن و حدیث باشد

گروه جامعه: حجت‌الاسلام خادمیان در نشست ظهر دلنشین مرحوم علی آهی به توجهات ویژه ایشان به عدم استفاده از برخی واژه‌ها و کلمات در شعر آئینی اشاره کرد و گفت: ایشان معتقد بود اگر شعر آئینی می‌گوییم باید مطابق قرآن و حدیث باشد؛ به همین دلیل اشعار خود را به چند نفر می‌داد تا بررسی کنند تا مبادا با حدیث یا روایتی تناقض داشته باشد.
۱۳۹۵/۱۰/۱۴ ,  ۱۳:۳۲

«موضوع» یا «موضع»؛ شعر اصیل آیینی چه ویژگی‌هایی دارد؟

رضا اسماعیلی در یادداشتی به شعر اصیل آیینی پرداخته و آن را تعریف کرده است. از نظر این کارشناس ادبی؛ شعر آیینی فاخر و اصیل شعری است که «موضع دینی» داشته باشد و این موضع منبعث از معارف الهی و حقایق توحیدی و نبوی باشد.
۱۳۹۵/۹/۱ ,  ۱۷:۱۰
امینی:
​نباید از واژگان جاهلانه برای شعر عاشورایی استفاده شود

اسماعیل امینی، دبیر علمی دهمین جشنواره شعر فجر گفت: نباید از واژگان جاهلانه برای شعر عاشورایی استفاده شود؛ هرچند این امر رضایت مخاطبان را به دنبال داشته باشد.
۱۳۹۵/۸/۹ ,  ۲۱:۴۵
جواد محقق مطرح کرد
تاثیر بد بعضی مدح‌ها در مجالس عزاداری

جواد محقق می‌گوید: بعضی مدح‌ها باعث تحقیر مجالس عزاداری می‌شود.
۱۳۹۵/۷/۲۵ ,  ۱۷:۴۳

تغییر سلایق، تجددگرایی و نوحه‌هایی که به بیراهه می‌رود

یک شاعر و منتقد ادبی بر ضرورت توجه به مطالبات نسل جوان از ادبیات عاشورایی تأکید کرد و گفت: در نوحه گرایش‌های زیادی به وجود آمده است و گاهی اوقات افراط هم می‌شود و جستجوی همین مطالبات آنها را به بیراهه می‌برد، اما به هر حال مطالباتی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.
۱۳۹۵/۷/۱۹ ,  ۲۱:۵۹
صرافان خبر داد
سومین جلد «بیت‌های بارانی» منتشر شد

قاسم صرافان کتاب «بیت‌های بارانی 3» را در آستانه فرا رسیدن ماه محرم منتشر کرد.
۱۳۹۵/۷/۷ ,  ۱۸:۱۸
رضا اسماعیلی عنوان کرد:
دستان خالی ادبیات درباره امام جواد(ع)/ مناسبت‌زدگی در شعرسرایی

یک شاعر انقلاب با اشاره به جای خالی آثار فاخر درباره امام جواد(ع) گفت: پرداختن به سبک زندگی اهل بیت(ع) حلقه مفقوده اشعار آئینی موجود است.
۱۳۹۵/۶/۱۳ ,  ۱۶:۰
اسماعیلی عنوان کرد:
ترسیم فرزانگی امام رضا(ع) در سروده‌ها/ ضرورت کشف موارد مغفول مانده

یک شاعر انقلاب با اشاره به اینکه آینده شعر رضوی روشن است، گفت: فرزانگی و شخصیت علمی و اندیشمندانه امام رضا(ع) باید توسط شاعران در سروده‌ها ترسیم شده و به کار گرفته شود.
۱۳۹۵/۵/۱۸ ,  ۱۱:۳۳

شاعر شعر «قربون کبوترای حرمت» کیست+عکس

بارها هنگام زیارت حرم رضوی، ناخودآگاه این بیت را زیر لب زمزمه کرده‌ایم: «قربون کبوترای حرمت/قربون این همه لطف و کرمت امام رضا»، شاعر این ابیات یکی از شهدای عملیات غرورآفرین «مرصاد» است.
۱۳۹۵/۵/۱۰ ,  ۱۸:۱۰

انتقاد مجاهدی از سروده‌های بی‌محتوای امروز/ برخی از اشعار آیینی جامعه را به بی‌اخلاقی و پوچ‌گرایی سوق می‌دهند

پیشکسوت شعر آیینی معتقد است که رابطه شعر امروز با منابع وحیانی بریده شده و همین امر سبب شده تا شعر امروز بیش از آنکه با اندیشه همراه باشد، با تخیل و تمثیل همراه است. همین روند تأثیرات مخربی بر مخاطب خواهد گذاشت.
۱۳۹۵/۵/۶ ,  ۱۸:۵۹
1234
آرشیو
کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.

 

Powered by Ferdows CMS Pro 1.2.0 2011 All right reserved. سیستم مدیریت محتوا فردوس ، اتوماسیون اداری فردوس ، سیستم اتوماسیون اداری، ویدئو کنفرانس، سیستم مدیریت محتوا فردوس ، بهترین سایت ساز
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ تست نفوذ آموزش هک