ايالات متحده بعد از اشغال عراق حدود بيست بازجويى رسمى از صدام حسين رييس‌جمهور سابق عراق به عمل آورد. اين بازجويى‌ها توسط «جورج پيرو» بازجوى «اف بى آی» بين 7 فوريه 2004 تا 28 ژوئن همان سال انجام گرفته و ايالات متحده بعد از مدتى اجازه داد که اين اسناد محرمانه، علنى شده و در اختيار رسانه‌ها قرار بگيرد. "/>
۱۳۸۸/۴/۲۳         بازدید:۲۳۳۸       کد مطلب:۱۰۴۴          ارسال این مطلب به دیگران  

گزارش خبری
الشرق الاوسط اعترافات صدام (1): آمریکا ما را مجبور به حمله علیه کویت کرد
ايالات متحده بعد از اشغال عراق حدود بيست بازجويى رسمى از صدام حسين رييس‌جمهور سابق عراق به عمل آورد. اين بازجويى‌ها توسط «جورج پيرو» بازجوى «اف بى آی» بين 7 فوريه 2004 تا 28 ژوئن همان سال انجام گرفته و ايالات متحده بعد از مدتى اجازه داد که اين اسناد محرمانه، علنى شده و در اختيار رسانه‌ها قرار بگيرد.

جلسه دهم در تاريخ 27 فوريه 2004:

جورج پيرو: عکس العمل دولت عراق در مورد قطعنامه 662 سازمان ملل چه بود؟

صدام حسين: اين قطعنامه هيچ چيزى را تغيير نداد. هنگامى که ايالات متحده تصميم گرفت به عراق حمله کند، هيچ راه حل سياسى در پيش روى ما نبود، جز اينکه کويت را به خاک عراق ضمیمه کنيم. سربازان عراقى تنها از طريق ضميمه شدن کويت به خاک عراق انگيزه کافى براى دفاع از سرزمين خود مى‌يافتند و در واقع اين ايالات متحده بود که ما را مجبور به اين کار نمود.

جورج پيرو: قطعنامه 662 سازمان ملل قبل از هر اقدام ارتش آمريکا و نيروهاى هم‌پيمان بود.

صدام حسین: حضور دشمنان را از همان زمان در عربستان احساس مى‌کرديم. در واقع نيروهاى دشمن هم‌زمان با اين قطعنامه‌ها به منطقه آمده بودند. سازمان ملل در هشت سال جنگ ايران و عراق بدون هيچ اقدامى، فقط ما را تماشا مى‌کرد. هنگامى که بعد از هشت سال ما نزديک بود که بر نيروهاى ايرانى پيروز شويم، سازمان ملل پيشنهاد آتش‌بس داد و ايرانى‌ها از ترسشان اين آتش‌بس را پذيرفتند. مواضع سازمان ملل در جنگ ايران و عراق به هيچ وجه مثبت نبود. در واقع برخى قدرت‌هاى بزرگ تمايل داشتند که تمام قدرت دو کشور تا آخرين لحظه فرسوده شود. سازمان ملل در واقع در امور همگان دخالت مى‌کند و به عنوان دليلى بر اقدامات منفى سازمان ملل باید بگویم که با توجه عضويت عراق در سازمان ملل باید مانع جنگ 1991 عليه عراق مى‌شد.

جورج پيرو: سازمان ملل و سایر کشورها چه تلاشی برای عدم اشغال کویت یا عقب‌نشینی از آن پس از اشغال صورت دادند؟

صدام حسین: عملا هيچ تلاشى براى عدم اشغال کويت صورت نگرفت. شوروى طرحى را براى عقب‌نشينى از کويت ارائه داد و عراق نيز آن را پذيرفت؛ ولى سازمان ملل اين پيشنهاد را نپذيرفت. به نظر من مصر هيچ پيشنهادى در اين مورد ارائه نداد. در مقابل عراق در 12 آگوست 1990 راهکارى را براى حل بحران در همه منطقه پيشنهاد مى‌دهد که شامل اجراى قطعنامه سازمان ملل در مورد سرزمين‌هایى که اسرائيل اشغال نموده در کنار ساير قطعنامه‌هاى مربوط به عراق است؛ ولى اين راهکار پذيرفته نشد. من از جانبدارى سازمان ملل از اسرائيل انتقاد دارم و می‌پرسم چرا سازمان ملل، اسرائيل را به خاطر عدم اجراى قطعنامه‌ها تحت فشار قرار نمى‌دهد؟ سازمان ملل هميشه از اشتباهات اسرائيل چشم‌پوشى مى‌کند ولى هيچگاه از اشتباهات عراق چشم‌پوشى نمى‌کند.

جورج پيرو: سربازان عراقى در جريان اشغال کويت جنایات زیادی انجام دادند که شامل تيراندازى و کشتار تعدادى شهروند کويتى که بر بالاى پشت بام نشسته بوده و برخى نماز مى‌خواندند و يا کشتار برخى از شهروندان کويتى بخاطر مخالفت با نصب عکس صدام حسين در مغازه‌ها و خانه‌هاى خود و يا به خاطر نصب عکس‌هاى مربوط به خاندان حاکم بر کويت يا شعار نويسى ضد ارتش عراق بود.

صدام حسین: از جنايت سربازان عراقى در کويت بى‌اطلاعم. من اين حرف‌ها را اينجا براى اولين بار است که مى‌شنوم. در قوانين ما حداقل دو تا از اين موارد جرم نیست، چگونه بخواهيم کسى را به خاطر آنها مجازات کنيم؟ در عراق هيچ کسى مجبور نمى‌شود که عکس رييس‌جمهور را نصب کند، بلکه همه مردم متفق‌القول از روى محبتى که به رييس‌جمهور دارند، به طور اختيارى عکس مرا در مغازه‌ها و خانه‌هايشان نصب مى‌کنند. دوم اينکه نماز خواندن در پشت بام‌ها به هيچ وجه در کشور ما جرم نیست که بخواهيم کسى را بخاطر آن محکوم به اعدام کنيم. تمامى اين داستان‌هایی که در مورد جنايت‌هاى سربازان عراقى در کويت نقل شده، دروغ محض است. تنها در سه حادثه سربازان عراقى دست به جنايت زدند و مجازات خود را ديدند. بار اول يک سرباز عراقى در کويت اقدام به سرقت نمود و بار دوم يک افسر عراقى به يک زن کويتى تجاوز کرده بود که فورا او را اعدام کرده و جسد او را براى عبرت‌گيرى سربازان و افسران عراقى به مدت 48 ساعت در ملأ عام نصب کرديم و حادثه سوم را فراموش کرده‌ام.

جورج پيرو: چند کویتی در جریان اشغال کویت کشته شدند؟

صدام حسین: هيچ اطلاعى از تعداد کشته‌شدگان در اين کشتارهاى ادعا شده ندارم. بالاخره جنگ بود و عراق يکى از کشورهاى جهان سوم است که معاهده ژنو را امضا کرده است؛ ولى ايالات متحده که جزو کشورهاى پيشرفته است، چرا مرتکب چنين اشتباهاتى مى‌شود و مردم بى‌دفاع عراق را شکنجه نموده و به آنها تعدى مى‌کند؟

جورج پيرو: چرا سربازان عراقی، چاه‌های نفت کویت را به آتش کشیده و باعث بروز یک فاجعه زیست محیطی شدند؟

صدام حسين: من از شما می‌‌پرسم که به آتش کشيدن چاه‌هاى نفت خطرناک‌تر بود يا حادثه چرنوبيل؟ آيا آمارى از تعداد کسانى که در کويت به خاطر دود اين چاه‌ها کشته شدند، در اختیار دارید؟ هیچ چاه نفتی در کویت و در هنگام عقب‌نشینی سربازان عراقی به آتش کشیده نشد و تنها هنگام عقب‌نشينى براى کم کردن ديد هواپيماهاى دشمن و براى کشته نشدن تعداد بيشترى از سربازان، نفت را در خندقى عميق به آتش کشيدند. فقط به اطلاع من رساندند که تعدادى از چاه‌هاى نفت کويت آتش گرفته است. حتى اگر عکس و نوار ويديوئى در اين مورد به من نشان بدهید که سربازان عراقى چنين اقدامى انجام داده‌اند نيز باور نخواهم کرد؛ زيرا دستکارى در چنين امورى کار ساده‌اى است. اقدام سربازان در آتش زدن نفت براى کم کردن ديد هواپيماها جرم نیست و این تنها سلاحى بود که در اختيار سربازان عراقى بود.

جورج پیرو: اگر دلایل قوی به شما نشان دهم که صدو پنجاه چاه نفت کویت توسط سربازان عراقی به آتش کشیده شد، چه اقدامی انجام می‌دهید؟

صدام حسین: در آن زمان، دستور مناسب را براى اين اقدام مى‌دادم.

جورج پيرو: اين چند سرباز عراقى که در کويت اعدام شدند، آيا محاکمه نيز شدند؟

صدام حسین: اطلاعات مربوط به اين حوادث به صورت حضورى و يا احتمالا کتبى به من ارائه شده و حتما محاکمات مربوطه قبل از اعدام انجام شده است. براى منع تکرار اين حوادث بايد چنين اقدامی اتخاذ مى‌شد. على حسن المجيد يکى از اعضاى شوراى رهبرى مسئول همه چيز در کويت بود و همه اختیارات مربوط به کويت طى اين جلسه شوراى رهبرى به وى اعطا شده بود. وى عالى‌ترين مسئول عراقى در کويت بود.

جورج پيرو: کدامیک از مقامات عراقی در کویت مسئولیت داشتند؟

صدام حسین: مسئولين عراق در کويت بسيار زيادند. از پليس عبور و مرور گرفته تا مقامات عالى رتبه؛ ولى اطلاعى در مورد آنها ندارم و تاکید دارم که دولت عراق از ارائه هر گونه خدماتى به شهروندان کويتى خوددارى نکرد؛ بخصوص در مورد کالاهاى اساسى همانند برق.

جورج پيرو: سازمان اطلاعات عراق چگونه با مردم کویت رفتار کرد؟

صدام حسین: اطلاعاتى در مورد اين جزئيات ندارم و من کسی نیستم که به دوستانم خیانت کنم.

جورج پيرو: شما به عنوان رییس‌جمهور سابق عراق چه سیاستی در مورد اسرای جنگی داشتید؟

صدام حسین: من رييس‌جمهور سابق عراق نيستم و هم اکنون نيز رييس‌جمهور عراق هستم و بنا به خواسته ملتم در اين سمت هستم. عراق به معاهده ژنو اهميت مى‌دهد و از کشورهاى ديگر نيز درخواست کرده به معاهده ژنو پايبند باشند. من در یکی از سخنرانی‌ها خود از سربازان عراقی خواستم تا به معاهده ژنو و اصول دين خود پايبند باشند. هیچ دستوری دال بر شکنجه و آزار و اذیت اسرای جنگی صادر نشده و اين شايعه‌ها به آبروى من نزد ملت عراق لطمه مى‌زند و به هيچ وجه اين شايعات را نمى‌توان پذيرفت. شايد ساير مقامات عراقى به شما گفته باشند که صدام اين دستور را داده تا خود را از مجازات اقدام‌هایشان خلاص کنند. در اين صورت من به عنوان فرمانده آنان مسئوليت اقدامات آنها را خواهم پذيرفت. مبانى دينى من هرگز به من اجازه نمى‌دهد که چنين دستوراتى را بدهم. ما در احاديث خود داريم «چاهى در بهشت است که هر کسى که به يتيم و يا زندانی غذا بدهد، از آب آن مى‌نوشد». بهترين دليل بر اين سخنان، سخنرانى‌هاى خود من در آن زمان است.

جورج پيرو: چرا پس از اشغال کویت حاکمان کویت را از کار برکنار کردید؟

صدام حسین: حاکمانى که به اشغالگران اجازه ورود مى‌دهند، بايد از حکومت طرد شوند. حاکمان کويت مردمى نبوده و مردم آنها را انتخاب نکرده‌اند. در واقع اين بريتانيايى‌ها بودند که اين حاکمان را به روى کار آوردند. من از احساسات مردم کويت عليه حاکمان خود با خبر هستم و اگر مردم کويت بعد از اشغال از اين حاکمان حمايت مى‌کنند، من به راى و نظر آنها احترام مى‌گذارم. هر کسى که عليه برادرش توطئه کند (اشاره به حاکمان کويت) بايد از حکم طرد شود. من در سخنرانی‌های طولانی خود قبل از اشغال کویت بارها یادآور شدم که کشورهای عربی نباید به یکدیگر خیانت کنند؛ ولى کشورهاى عربى از جمله کويت نمى‌خواستند به اين اصل تن دهند. شما هر اندازه نیز اسناد نشان دهید من شکنجه اسرای جنگی را رد می‌کنم. اين اسناد را آمريکائى‌ها تهيه کرده‌اند يا يک هيات تحقيقات مستقل! هر گونه برخورد بد با هر انسان ديگرى خواه شهروند عادى باشد و خواه اسير جنگی را رد می‌کنم.

جورج پيرو: گزارش‌های مربوط شکنجه اسيران جنگى مستقلا هم توسط آمريکائى‌ها ارائه شده و هم توسط سازمان ملل و هم توسط صليب سرخ جهانى.

صدام حسین: آنچه که به اطلاع من رسيد اين بود که يک زندانى آمريکائى، ببخشيد يک فرد آمريکائى که افسر هم بود، هواپيمايش در هنگام پرواز بر فراز صحراى غربى سقوط مى‌کند و با چتر فرود مى‌آيد. آمريکائى‌ها درخواست کمک کرده بودند و اسنادى را در اين مورد ارائه دادند. من از مقامات خواستم که با خوش‌رويى با آنها برخورد کنند و اطلاعات مربوطه را به آنها پس داديم، چون نيازى نبود و ما به حرف آنها اعتماد داشتيم و به اين گروه اجازه داديم که در آن منطقه به دنبال اين چترباز بگردند.
منبع : پرس تی وی
انتهای پیام


نظر شما درباره این مطلب
نام :
ایمیل :
کد امنیتی
     
 
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب
کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.

 

Powered by Ferdows CMS Pro 1.2.0 2011 All right reserved. سیستم مدیریت محتوا فردوس ، اتوماسیون اداری فردوس ، سیستم اتوماسیون اداری، ویدئو کنفرانس، سیستم مدیریت محتوا فردوس ، بهترین سایت ساز
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ تست نفوذ آموزش هک