صدای شیعه: در دوره اخیر و به طور مشخص، پس از سقوط نظام سابق در عراق، پدیده استفاده از اسماء مبارک اهل بیت (ع) در عناوین تجاری مانند برخی رستورانها و هتل ها و غیره گسترش یافته است، پدیده ای که برخی معتقدند اسائه به نامهای مقدس اهل بیت می باشد و آن را ناپسند شمرده و تقبیح نموده اند و خواستار حل و صدور قوانین خاصی در این رابطه هستند؛ بر خلاف آنها، افرادی با عقیده به این که اینکار، دری از درهای تبرک و افتخار است، گسترش این عمل را تشویق کرده و آن را اتفاقی خوب قلمداد می کنند. "/>
        بازدید:۱۵۶۹       کد مطلب:۳۴۴          ارسال این مطلب به دیگران  

شیعیان عراق، لبنان,مصر,عربستان
برخورد تجاری با نام های اهل بیت (ع) در عراق
صدای شیعه: در دوره اخیر و به طور مشخص، پس از سقوط نظام سابق در عراق، پدیده استفاده از اسماء مبارک اهل بیت (ع) در عناوین تجاری مانند برخی رستورانها و هتل ها و غیره گسترش یافته است، پدیده ای که برخی معتقدند اسائه به نامهای مقدس اهل بیت می باشد و آن را ناپسند شمرده و تقبیح نموده اند و خواستار حل و صدور قوانین خاصی در این رابطه هستند؛ بر خلاف آنها، افرادی با عقیده به این که اینکار، دری از درهای تبرک و افتخار است، گسترش این عمل را تشویق کرده و آن را اتفاقی خوب قلمداد می کنند.

در این مطلب نظرات موافقین و مخالفین و در پایان نظر شرع مقدس در این باره بیان شده است. دلیل کسانی که این کار را ناپسند شمرده و تقبیح می کنند آن است که این افراد معتقدند شرم آور است چنین نامهایی را بر چنین مکانهایی گذارده و از آنها به عنوان علامت تجاری استفاده شود؛ به دلیل آن که این نامها مقدس تر و اجلّ از اینکار هستند و باید به این نامها احترام گذاشته شود، آنها می گویند چگونه از اسم های اهل بیت (ع) بر سردر کافه تریاها و قهوه خانه ها و رستورانها و فروشگاه های دیگر استفاده می شود؟ باید قانونی برای تنظیم و تعیین نامگذاری ها وجود داشته باشد. به علاوه آنکه می گویند از این نامها باید برای نامگذاری مکان هایی مناسب مانند دانشگاه ها، مدارس، کتابخانه ها و سایر جاها مانند اجتماعات مهم استفاده کرد. و ناپسند بودن آن خصوصا زمانی است که برای کارهای تبلیغی و چاپ روی کارتها استفاده می شود که امکان دور انداختن آنها هست. این عقیده نیز وجود دارد که گذاشتن چنین نامهایی که به همه مسلمانان اختصاص داشته و ملک کسی نیست، مناسب نبوده و باید به این ویژگی و قدسیت این نامها احترام گذاشته شود و از آن برای هدفهای تجاری استفاده نشود.
عده ای نیز می گویند : «دلیلی ندارد چنین نام هایی مقدس، بر چیزهای پوچ دنیای فانی گذاشته شود؛ آیا این پاداش کسانی است که آزادی و شناخت خداوند را به ما هدیه کردند و ما را از بندگی غیر خدا آزاد کرده و خودشان را به خاطر ما قربانی نمودند؟ مراجع استفاده از این نامها را در تابلوی فروشگاه ها درست ندانسته و آن را در امتداد نقشه هایی برای کسر شأن اهل بیت می دانند و می گویند اگر هدف تبرک جستن به این نام هاست، باید تبرک جویی با اطاعت آنها، گام برداشتن و پی گرفتن مسیر به شیوه آنان صورت بگیرد»
نظریه دیگر، نظریه موافقان این پدیده می باشد، صاحب یک هتل راجع به این موضوع گفته: «این نام را برای تبرک به صاحب نام روی هتل گذاشتیم؛ ما این نام ها را دوست داشته و به آن افتخار می کنیم، اغلب نامهای پدران و فرزندان ما به نام های اهل بیت (ع) است، و به نظر من این ارج نهادن، این امری خوب و مبارک است.» صاحب یکی دیگر از رستوران ها بیان داشته است که ما شیعیان از باب افتخار و تبرک نامهای اهل بیت را می گذاریم و این را باعث افتخار و برکت می داند.
یکی دیگر از افراد گفته: «فکر نمی کنم این نامگذاری ها ضرری داشته باشد چون از روی علاقه و تبرک است، کسانی را می بینیم که این نامها را روی تابلو فروشگاه هایی معین می گذارند که ما خوشمان نمی آید، اما این کار نتیجۀ ندانستن همان شخص خاص است، و من مطمئنم او قصد اسائه نداشته و از روی فطرت و علاقه اش این کار را انجام داده است. به همین دلیل، ما باید خطاهای آنان را به آنها بیاموزیم»
نظر شیخ زهیر الاسدی دراین زمینه این است : «ما قاعده ای کلی داریم که می گوید هر کار که دارای رفعت مقام معصوم است بخاطر اظهار شأن معصوم جائز است، و هر کار که در آن هتک مقام رسول خدا یا امام معصوم باشد یعنی کاری که آن شانیت و آن علو را کاهش دهد، جائز نیست؛ از این قاعده می توانیم موضوعات مربوط را بررسی کنیم»

انتهای پیام


نظر شما درباره این مطلب
نام :
ایمیل :
کد امنیتی
     
 
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب
کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.

 

Powered by Ferdows CMS Pro 1.2.0 2011 All right reserved. سیستم مدیریت محتوا فردوس ، اتوماسیون اداری فردوس ، سیستم اتوماسیون اداری، ویدئو کنفرانس، سیستم مدیریت محتوا فردوس ، بهترین سایت ساز
امنیت اطلاعات و ارتباطات ناجی ممیزی امنیت Security Audits سنجش آسیب پذیری ها Vulnerability Assesment تست نفوذ Penetration Test امنیت منابع انسانی هک و نفوذ تست نفوذ آموزش هک