موبایل اسلامی| طریق معرفت| ادبیات مذهبی| تصاویر| نواها و نماها| استفتا از مراجع تقلید| دانلود دعا و زیارت| اس ام اس مذهبی| پیوندها| تماس با ما| Rss

سرویس های خبری
صفحه اصلیصفحه اصلی
اخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهان
مراجع و علما مراجع و علما
اخبار ويژهاخبار ویژه
اخبار مذهبیاخبار مذهبی
گزارش خبریگزارش خبری
شیعیان پاکستان، افغانستان شیعیان پاکستان، افغانستان
شیعیان عراق، لبنان شیعیان عراق، لبنان
شیعیان یمن شیعیان یمن
شیعیان آفریقا و اروپا شیعیان آفریقا و اروپا و امریکا
شیعیان خلیج فارس شیعیان بحرین وخلیج فارس
مقالات و گفتوگوهای سیاسیمقالات و گفتوگوهای سیاسی
مقالات و گفتوگوهای مذهبیمقالات و گفتگوهای  مذهبی
دیگر رسانه هادر رسانه های دیگر
گزارش تصویریگزارش تصویری
ویژه نامه هاویژه نامه ها
دعوت به همکاریدعوت به همکاری
   استفتا از مراجع تقلید      بازدید:۱۰۲۰        کدمطلب:۴۴۱۸                 ارسال این مطلب به دیگران  
 
نظر آیت الله العظمی روحانی درباره لقب «ام ابیها»
چرا فاطمه عليهاالسلام «أمّ أبِيْها» لقب يافت؟
شمارى از علماى اهل سنّت و در صدر آنان، صاحب «کفاية الطّالب» تصريح نموده‏اند که پيامبر خدا از دخترش فاطمه عليهاالسلام به «أُمّ أبِيْها» تعبير مى‏فرمود،


به گزارش صدای شیعه آیت الله العظمی روحانی در پاسخ به استفتایی دلیل آنکه فاطمه سلام الله علیها «ام ابیها» نامیده شد را چنین بیان فرمودند:

سؤال: چرا پيامبر گرامى، دخترش فاطمه عليهاالسلام را «أمّ أبِيْها» خواند؟ آيا اطلاق اين لقب به آن بزرگ بانوى دانش و کمال، نشانگر راز و جايگاه ويژه‏اى است؟

جواب: شمارى از علماى اهل سنّت و در صدر آنان، صاحب «کفاية الطّالب» تصريح نموده‏اند که پيامبر خدا از دخترش فاطمه عليهاالسلام به «أُمّ أبِيْها» تعبير مى‏فرمود، و در نتيجه در بسيارى از کتاب‏هاى تاريخى اين تعبير از پيامبر در مورد دخترش فاطمه عليهاالسلام آمده است، امّا چرا و راز آن چيست؟ از واژه «أُمّ» و جاى به‏کاررفتن آن، در ادبيات و فرهنگ عرب چنين دريافت مى‏شود که در عرب، هر انجام‏رسان و گردآورنده کار بزرگ يا پيشگام در آن را که پيروان و رهروانى داشته باشد که آن را پيگيرى کنند، «أُمّ» مى‏نامند؛ به‏همين جهت است که به کاسه و پوششى که مغز را در خود گرفته است، «أُمّ‏الرَّأس»، و به‏پرچمى که لشکرى زير آن گرد آمده‏اند «أماً» مى‏گويند. در قرآن نيز «أُمّ الْکتاب» براى لوح محفوظ به‏کار رفته است که مى‏فرمايد: «وَ عِنْدَهُ أُمّ الْکتاب*». و نيز بر آيات محکم «أُمّ الْکتاب» اطلاق شده است که مى‏فرمايد:«هُنَّ أُمّ الْکِتاب*» (آل‏عمران، آيه 7.) بنا بر اين، از تعبير پيامبر در مورد دخترش فاطمه عليهاالسلام که او را«أُمّ أبِيْها» مى‏خواند، باتوجّه به مقام والاى معنوى آن حضرت - که آخرينِ فرستادگان خدا و سالار و برترين پيامبران و جلوه‏گاه کامل پيام و پيامبرى به‏سوى همه بشريت است، و به‏گواهى روشن قرآن از روى شيفتگى و هواى دل سخن نمى‏گويد، بلکه هماره سنجيده و حکيمانه سخن مى‏گويد، (نجم، آيه‏هاى3 ـ 4. ) چنين دريافت مى‏شود که آن بزرگوار با اين تعبير در مورد آن بانوى بزرگ، در حقيقت بر آن است که دريايى پهناور بلکه اقيانوسى بى‏کرانه از فضيلت‏ها را با اين تعبير براى ما گرد آورد و عالمى بزرگ از مکارم اخلاقى و انسانى را که در وجود ارجمند فاطمه عليهاالسلامموج مى‏زند، به ما نشان دهد، تا دنيايى از ارزش‏ها و گنجينه‏هايى از افتخارات بزرگ را که رسالت نبوى را آراسته و پايه‏هاى آن را برپا ساخته و امامت و ولايت راستين را بنيان و استوار نموده است در برابر ديدگان ما جلوه‏گر شود. با اين بيان، تعبير پرمعناى «أُمّ أبِيْها»، به‏روشنى جايگاه پُرشکوه و عظمت بى‏نظيرى را براى آن بانوى معنويت و کمال ترسيم مى‏کند.

لینک استفتاء


انتهای پیام
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب

نظر شما درباره این مطلب
نام :
ایمیل :
تصویر امنیتی
تکرار تصویر امنیتی:
     
 

  
  


سایت خبری تحلیلی صدای شیعه ..::.. کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.