سایت در حال بروزرسانی به نسخه جدید میباشد: نسخه آزمایشی

صدای شیعه

    
 
۱۳۸۹/۲/۸      بازدید:۱۰۳۳       کد مطلب:۴۴۱۸          ارسال این مطلب به دیگران  


نظر آیت الله العظمی روحانی درباره لقب «ام ابیها»
چرا فاطمه عليهاالسلام «أمّ أبِيْها» لقب يافت؟

شمارى از علماى اهل سنّت و در صدر آنان، صاحب «کفاية الطّالب» تصريح نموده‏اند که پيامبر خدا از دخترش فاطمه عليهاالسلام به «أُمّ أبِيْها» تعبير مى‏فرمود،


به گزارش صدای شیعه آیت الله العظمی روحانی در پاسخ به استفتایی دلیل آنکه فاطمه سلام الله علیها «ام ابیها» نامیده شد را چنین بیان فرمودند:

سؤال: چرا پيامبر گرامى، دخترش فاطمه عليهاالسلام را «أمّ أبِيْها» خواند؟ آيا اطلاق اين لقب به آن بزرگ بانوى دانش و کمال، نشانگر راز و جايگاه ويژه‏اى است؟

جواب: شمارى از علماى اهل سنّت و در صدر آنان، صاحب «کفاية الطّالب» تصريح نموده‏اند که پيامبر خدا از دخترش فاطمه عليهاالسلام به «أُمّ أبِيْها» تعبير مى‏فرمود، و در نتيجه در بسيارى از کتاب‏هاى تاريخى اين تعبير از پيامبر در مورد دخترش فاطمه عليهاالسلام آمده است، امّا چرا و راز آن چيست؟ از واژه «أُمّ» و جاى به‏کاررفتن آن، در ادبيات و فرهنگ عرب چنين دريافت مى‏شود که در عرب، هر انجام‏رسان و گردآورنده کار بزرگ يا پيشگام در آن را که پيروان و رهروانى داشته باشد که آن را پيگيرى کنند، «أُمّ» مى‏نامند؛ به‏همين جهت است که به کاسه و پوششى که مغز را در خود گرفته است، «أُمّ‏الرَّأس»، و به‏پرچمى که لشکرى زير آن گرد آمده‏اند «أماً» مى‏گويند. در قرآن نيز «أُمّ الْکتاب» براى لوح محفوظ به‏کار رفته است که مى‏فرمايد: «وَ عِنْدَهُ أُمّ الْکتاب*». و نيز بر آيات محکم «أُمّ الْکتاب» اطلاق شده است که مى‏فرمايد:«هُنَّ أُمّ الْکِتاب*» (آل‏عمران، آيه 7.) بنا بر اين، از تعبير پيامبر در مورد دخترش فاطمه عليهاالسلام که او را«أُمّ أبِيْها» مى‏خواند، باتوجّه به مقام والاى معنوى آن حضرت - که آخرينِ فرستادگان خدا و سالار و برترين پيامبران و جلوه‏گاه کامل پيام و پيامبرى به‏سوى همه بشريت است، و به‏گواهى روشن قرآن از روى شيفتگى و هواى دل سخن نمى‏گويد، بلکه هماره سنجيده و حکيمانه سخن مى‏گويد، (نجم، آيه‏هاى3 ـ 4. ) چنين دريافت مى‏شود که آن بزرگوار با اين تعبير در مورد آن بانوى بزرگ، در حقيقت بر آن است که دريايى پهناور بلکه اقيانوسى بى‏کرانه از فضيلت‏ها را با اين تعبير براى ما گرد آورد و عالمى بزرگ از مکارم اخلاقى و انسانى را که در وجود ارجمند فاطمه عليهاالسلامموج مى‏زند، به ما نشان دهد، تا دنيايى از ارزش‏ها و گنجينه‏هايى از افتخارات بزرگ را که رسالت نبوى را آراسته و پايه‏هاى آن را برپا ساخته و امامت و ولايت راستين را بنيان و استوار نموده است در برابر ديدگان ما جلوه‏گر شود. با اين بيان، تعبير پرمعناى «أُمّ أبِيْها»، به‏روشنى جايگاه پُرشکوه و عظمت بى‏نظيرى را براى آن بانوى معنويت و کمال ترسيم مى‏کند.

لینک استفتاء


انتهای پیام


نظر شما درباره این مطلب
نام :
ایمیل :
     
 
به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب