موبایل اسلامی| طریق معرفت| ادبیات مذهبی| تصاویر| نواها و نماها| استفتا از مراجع تقلید| دانلود دعا و زیارت| اس ام اس مذهبی| پیوندها| تماس با ما| Rss

سرویس های خبری
صفحه اصلیصفحه اصلی
اخبار ایران و جهاناخبار ایران و جهان
اخبار مراجعاخبار مراجع تقلید
اخبار ويژهاخبار ویژه
اخبار مذهبیاخبار مذهبی
گزارش خبریگزارش خبری
شیعیان پاکستان، افغانستان شیعیان پاکستان، افغانستان
شیعیان عراق، لبنان شیعیان عراق، لبنان
شیعیان یمن شیعیان یمن
شیعیان آفریقا و اروپا شیعیان آفریقا و اروپا و امریکا
شیعیان خلیج فارس شیعیان بحرین وخلیج فارس
مقالات و گفتوگوهای سیاسیمقالات و گفتوگوهای سیاسی
مقالات و گفتوگوهای مذهبیمقالات و گفتگوهای  مذهبی
دیگر رسانه هادر رسانه های دیگر
خبر تصویریخبر تصویری
ویژه نامه هاویژه نامه ها
دعوت به همکاریدعوت به همکاری
   استفتا از مراجع تقلید      بازدید:۷۷۷۴        کدمطلب:۵۷۰۸                 ارسال این مطلب به دیگران  
 
اعتراض شدید حضرت آیت الله العظمی روحانی نسبت به بخشنامه مرکز رسیدگی به امور مساجد
لخت شدن مردان در مساجد برای سینه زدن از بهترین مصادیق عزاداری است
هر جا ائمه طاهرین(ص) درباره عزاداری برای شهداء و مردگان دستوراتی داده اند همانجا نحوه عزاداری برای امام حسین(ع) را استثناء کرده اند. مثلا امام صادق(ع) می فرمایند...


صدای شیعه: به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله العظمی روحانی (دام ظله)، ایشان طی استفتائی که درباره بخشنامه اخیر مرکز رسیدگی به امور مساجد اعلام شده، نظر مبارک خود درباره عزاداری امام حسین (علیه السلام) مرقوم فرموده اند که متن آن به شرح ذیل می باشد:

سوال: به استحضار حضرت آیت الله العظمی روحانی می رساند که اخیرا طی بخشنامه ای از سوی مرکز رسیدگی به امور مساجد آمده است که برهنگی عزاداران حسینی در مساجد ممنوع است. نظر حضرتعالی در مورد این قبیل دستورات چیست؟

باسمه جلت اسمائه
در جواب این سوال لازم است که اول به چند مطلب اشاره کرده و بعد نظرم را در این مورد بیان کنم :
1) اسلام قائم شد به انقلاب پیامبر اسلام (ص) و استمرار آن با قیام و ثوره امام حسین(ع) بود و استمرار این قیام با شعائر حسینیه است که شیعه مقید به اقامه آن می باشد و هر کجا و هر زمان که این شعائر اقامه شد اسلام رونق پیدا کرد و لذا استعمار که از گسترش اسلام و شیعه ناراحت بود از اول امر با اقامه این شعائر مخالفت می کرد.
2) هر جا ائمه طاهرین(ص) درباره عزاداری برای شهداء و مردگان دستوراتی داده اند همانجا نحوه عزاداری برای امام حسین(ع) را استثناء کرده اند. مثلا امام صادق(ع) می فرمایند: چاک زدن پیراهن و خراشیدن صورت و خون جاری شدن در مصائب همه منهی عنه است ولی بر امام حسین (ع) این کارها و حتی سیلی به صورت زدن مطلوب است، تا آنجا که حضرت حجت (ارواح من سواه فداه) می فرمایند: من بر امام حسین گریه می کنم اگر اشکم خشک شد خون گریه می کنم و نظیر این از امام سجاد(ع) منقول است.
3) پیغمبر(ص) فرموده اند همه احکام و قوانین را من بیان کردم و برای عمل به آنها بر تمام افراد است رجوع کنند به قرآن و روایات و به غیر آنها رجوع نشود و این احکام تا روز قیامت پابرجا است و نمی شود به چیز دیگر و کلام دیگر در عمل و عقیده رجوع نمود.
4) در اعمال دینی و فردی همه مسلمانان غیر مجتهد موظفند به تقلید از اعلم علماء.
بعد از این مقدمات باید گفت که برای عزاداری حضرت سیدالشهداء(ع) روایات بسیار زیادی وارد شده است که لخت شدن مردان در مساجد و سینه زدن از بهترین مصادیق آن است، البته از آنجا که نگاه به بدن نامحرم جایز نیست لذا هنگام برگزاری اینگونه مجالس نباید بانوان حضور داشته باشند. حال باید گفت که آیا واقعا سزاوار است مرکز رسیدگی به امور مساجد آن طور که نقل شده است دستور بدهند که مردها کلا نباید اینچنین عزاداری کنند، این حرف یعنی مردم برخلاف سیره متشرعه که از علماء گرفته شده است عمل نمایند. من به این آقایان توصیه می کنم که این خطا را هر چه زودتر اصلاح کنند و از سایر مراجع تقلید هم می خواهم که در مقابل این قبیل بخشنامه ها سکوت نکنند. عزاداری برای حضرت سیدالشهداء از بهترین اعمال است که در طول تاریخ، توسط شیعیان و دوستداران آن حضرت به بهترین نحو اقامه شده است و نیازی هم به صدور بخشنامه ندارد.
والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته
متن خبر در سایت معظم له از اینجا
انتهای پیام

به اشتراک گذاشتن/ایمیل/بوک مارک این مطلب
نظرات بازدیدکنندگان:
 • آیا آیت الله العظمی روحانی برای حوادث عاشورای سال 88 اعتراضی صادر کردند که در این مورد هم غیرت دینیشان به اعتراض در آید؟ البته بنده ندیده ام اگر شما خبر دارید بفرمایید، شاید هم کرده باشند اما آیا با همین وضوح این مورد اخیر؟
 • در پاسخ به نظر قابلی می خواستم به این برادر محترم بگویم ببخشید که یک مرجع تقلید نظر شما را نپرسیده بودند برای بیانیه دادن یا ندادن، به نظرم خوب نیست نسبت به مقام عظیم مرجعیت اینطور برخورد شود بهتر است بجای ایراد گرفتن به بقیه کمی در مورد اعمال خودمان فکر کنیم بنده شخصا وقتی این بیانیه را دیدم واقعا خوشحال شدم.
 • مرجع تقلید علاوه بر امور دینی باید در امور سیاسی هم دخالت کند و گرنه احتمال داره مثل ابو موسى الاشعری حکم اشتباه بدهد اما ما باید در حرف ها و سوالات خود نسبت به مراجع احترام را رعایت کنیم و این به این معنی نیست در بعضی از مسائل که می بینیم مراجع هم اشتباه کردن با احترام به ان ها بگوییم
 • مرجع تقلید علاوه بر امور دینی نباید در امور سیاسی هم دخالت کند و گرنه احتمال داره مثل ابو موسى الاشعری حکم اشتباه بدهد اما ما باید در حرف ها و سوالات خود نسبت به مراجع احترام را رعایت کنیم و این به این معنی نیست در بعضی از مسائل که می بینیم مراجع هم اشتباه کردن با احترام به ان ها بگوییم
 • همانطور که حضرت مهدی(عج) فرمودند من حجت خدا بر آنان (مجتهدین)و آنان حجت من بر شما هستند. من خود را کوچکتر از آن می بینم که بخوام بر نظر علما حرف بزنم ولی میخوام موردی عرض کنم که در محله ای که ما همه رو می شناسیم عده ای از جوانان لباس خود را درآورده بودند و عزاداری می کردند این جوانان را می شناختم و مطلع هم بودم که در مراسم عروسی ها هم می رقصند. البته من مخالف عزاداری آنان نیستم ولی دل مکدر و رنجیده خاطرم که چرا جوانی که برا امامش عزاداری می کنه در مراسم های عروسی عمل حرام(رقص) انجام میده و از این که بگذریم بعضا تعزیه گردان هم هستند. از این حیث اگر از ناحیه ی کاربران یا سایت محترم راهنمایی بشم ممنونم.
 • همانطور که حضرت مهدی(عج) فرمودند من حجت خدا بر آنان (مجتهدین)و آنان حجت من بر شما هستند. من خود را کوچکتر از آن می بینم که بخوام بر نظر علما حرف بزنم ولی میخوام موردی عرض کنم که در محله ای که ما همه رو می شناسیم عده ای از جوانان لباس خود را درآورده بودند و عزاداری می کردند این جوانان را می شناختم و مطلع هم بودم که در مراسم عروسی ها هم می رقصند. البته من مخالف عزاداری آنان نیستم ولی دل مکدر و رنجیده خاطرم که چرا جوانی که برا امامش عزاداری می کنه در مراسم های عروسی عمل حرام(رقص) انجام میده و از این که بگذریم بعضا تعزیه گردان هم هستند. از این حیث اگر از ناحیه ی کاربران یا سایت محترم راهنمایی بشم ممنونم.
 • برهنه شدن در عزاداری ها را نه تنها هیچکدام از ائمه(ع) انجام نداده اند بلکه هیچ روایتی در تایید این عمل وارد نشده است با حفظ احترام مراجع اعلام میداریم اگر روایتی دارند ارائه دهند
 • در جواب کسی که گفت افرادی عزاداری میکنند و بعد در عروسی ها می رقصند باید بگویم انشاالله حضرت سیدالشهدا دست اینها را میگیرد و هدایتشان میکند حال که یک جوانی گناه میکند به او بگوییم دیگر هیئت نیا بلکه کاملا بر عکس است هیئت برای این جوان است امروز به هر کس که مذهبی نیست بگویی نماز، میگوید برو جمعش کن ولی همین جوان اگر یک مدت هیئت بیاید عاشق سیدالشهدا ومرام او شود خودش نماز خون میشوداما مسئل برهنه شدن، در روایات بسیاری داریم که جزع و بی تابی در عزای سیدالشهدا مستحب است و سینه زنی هم که از مصادیق جزع و بی تابی است مستحب است و برهنه شدن در سینه زنی که باعث میشود سینه زنی باشکوه تر شود و شور آن بیشتر شود نیز مستحب است طبق نظر چند تن از مراجع آقا میرزا جواد تبریزی و سید صادق شیرازی و سید صادق روحانیموفق باشید
 • بله این حرفا همش درست ولی وقتی دشمن داره سو استفاده می کنه نباید انجام داد چون رهبرم الان سنگ سار رو گفته انجام ندین چون تبلیغ دست دشمنه ما نمی تونیم حرف بزنیم پس یک مفسده بزرکتر یک کار واجب رو لغو می کنه در مورد اون جوان هم باید بگم اگر فقط بیاد هییت و از هیین لخت شدن و حسین حسین کردن یاد بگیره و بالا پایین پریدن که تو ببخشیدا پارتی هم همین کارا هست اگر بییاد هییت یه دو تا مطلب هم یا بگیره امید هدایت هست و گرنه کسی با حسین حسین کردن امام حسین رو نمیشناسه و با مرام ضرت اشنا نمیشه یاحق
 • با سلام وعرض ادب بزرگوار دریغ از ذکر یک حدیث که دلالت کند بر لخت شدن . این که همش شد استدلال خودتان دلیل روایی بیاورید !!!!!!!!!!امام زمان میگوید اگر اشک چشم من خشک شود خون میگریم نگفته که از بدنم خون میریزم کمی تامل هم چیز خوبی است حدیث معتبر اگه داری ذکر کن وگرنه دیوار توجیه خیلی بلند است!!!!!!!
 • به‏ ‏عقل‏ ‏ناقصم‏ ‏رجوع‏ ‏کردم‏ ‏گفتم‏ ‏کدوم‏ ‏صاحب‏ ‏عزا‏ ‏دوست‏ ‏داره‏ ‏تو‏ ‏مراسم‏ ‏عزاداریش‏ ‏لخت‏ ‏بشن‏ ‏‏و.....واقعا‏ ‏برام‏ ‏سوال‏ ‏شد‏ ‏این‏ ‏رفتار‏ ‏مورد‏ ‏پسند‏ ‏ائمه‏ ‏ماست؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • نظر شما درباره این مطلب
  نام :
  ایمیل :
  تصویر امنیتی
  تکرار تصویر امنیتی:
       
   

    
    


  سایت خبری تحلیلی صدای شیعه ..::.. کلیه حقوق برای صدای شیعه محفوظ می باشد.
  Powered by Ferdows CMS Version 9.0.5 © 2007 All right reserved. سیستم مدیریت محتوی فردوس